12. maj 2023 – Eden izmed dveh glavnih ciljev finančnih mehanizmov je krepitev bilateralnih odnosov, ki je na projektni ravni v polnem zanosu. Študijski obiski so odlična priložnost za oglede dobrih praks in izmenjavo neprecenljivih izkušenj. Kar nekaj slovenskih projektnih partnerjev se je v zadnjih mesecih mudilo v državah donatoricah – Islandiji, Lihtenštajnu ali na Norveškem. Prav tako pa so slovenski nosilci projektov gostili tuje partnerje. Na primer, v okviru projekta SCHOOL21 so slovenski in norveški partnerji spoznavali nove metode poučevanja na prostem. V sklopu projekta SALOMON pa so kolesarnico in polnilne postaje na parkirišču Splošne bolnišnice Novo mesto otvorili skupaj s projektnimi partnerji z norveške Univerze Nord.
KIPSI: obiski partnerskih šol in konferenca Digitalno in inovativno
V okviru projekta KIPSI so slovenski projektni partnerji med 17. in 21. aprilom 2023 na študijskem obisku v Sloveniji gostili partnerje z Norveške in Islandije. Projektni partnerji so obiskali Šolski center Celje in Srednjo tehniško šolo Koper, kjer so partnerske šole predstavile demo verzije e-gradiv in si izmenjale izkušnje sodelovanja dijakov pri njihovem nastajanju. Obiskali so tudi Šolski center Novo mesto, kjer so razpravljali o kombiniranem učenju v praksi. Več o poteku študijskega obiska si lahko preberete tukaj.
V sklopu projekta je bila organizirana tudi konferenca Digitalno in inovativno. Partnerji iz Slovenije, Norveške in Islandije so slovenski javnosti predstavili možnosti uvajanja kombiniranega izobraževanja v učni proces in pedagoško-didaktične pristope, ki jih preizkušajo pri povezovanju izobraževanja v razredu z učenjem v spletnem okolju. Obiskovalci konference so lahko tudi sami preizkusili uporabo v projektu razvitih video in digitalnih gradiv. Več informacij o konferenci najdete tukaj.
Dogajanje na študijskem obisku sta skozi oko fotoaparata in kamere spremljala dijaka iz ŠC Novega mesta Nejc Matjašec (fotografiranje) in Tomaž Stupar (snemanje). Vabljeni k ogledu šolske fotogalerije in videa.
TALENT LAB: Ukrepi, spodbude in iniciative s katerimi Norvežani preprečujejo beg možganov
Slovenski projektni partnerji (Pomurski tehnološki park, Fakulteta za strojništvo UM, Ekonomska šola Murska Sobota, Dvojezična srednja šola Lendava, Biotehniška šola Rakičan in Srednja šola za gostinstvo in turizem Radenci) so med 18. in 21. aprilom 2023 v okviru projekta TALENT LAB obiskali norveškega partnerja v Trondheimu – Univerzo za znanost in tehnologijo.
Namen študijskega obiska je bil izmenjava dobrih praks z izobraževalnimi, podpornimi in upravnimi organizacijami, saj se tudi Norveška, konkretno Trøndelag regija, sooča z izzivi preseljevanja mladih, izobraženih ljudi iz podeželja v mesta. Norveški partner je predstavil zanimive ukrepe, spodbude in iniciative s katerimi mlade spodbujajo, jih povezujejo z lokalnim gospodarstvom in blažijo oz. preprečujejo beg možganov, s katerim se že leta soočajo tudi v Pomurju.
Trata 2.1: Dobre prakse trajnostne mobilnosti iz Predarlskega in Lihtenštajna
Partnerji projekta Trata 2.1 so konec marca na študijskem obisku v avstrijski zvezni deželi Predarlski in v Lihtenštajnu spoznavali dobre prakse, ki se jih podjetja in država lotevajo v smeri večje uporabe oblik trajnostne mobilnosti. Na dvodnevnem obisku so lokalna podjetja in organizacije, energijski inštitut, lokalne in državne oblasti predstavile dobre prakse, ki jih, predvsem na organizacijskem nivoju, izvajajo za spodbujanje trajnostne mobilnosti zaposlenih in prebivalcev. Odločitev za podporo hoji, kolesarjenju, uporabi javnega potniškega prometa in sopotništvu je v skrbi za zdravje, manjši porabi časa in financ zaposlenih in podjetij ter varstvu okolja.
Več o dobrih praksah si lahko preberite tukaj.
digi.komp: Norveški partnerji izvedli prvo serijo delavnic
V okviru projekta digi.komp so slovenski projektni partnerji med 21. in 23. marcem 2023 gostili delegacijo norveškega partnerja Piksel, skupaj s tremi predavatelji, ki so izvedli prvo serijo delavnic. Norveški partnerji so se seznanili s slovenskimi institucijami in načini dela, slovenskim partnerjem pa so predali znanje o novih pristopih in načinih poučevanja.
Za zaključek obiska so si projektni partnerji v Cukrarni v Ljubljani ogledali razstavo Konsekvence, da so se Norvežani lahko še dodatno seznanili s slovenskimi projekti, sorodnimi njihovim izobraževalno-umetniško-tehnološkim dejavnostim.
IMRO: Obiski raznovrstnih norveških organizacij
Nosilec projekta IMRO Slovensko društvo Hospic ter projektni partner Društvo za kulturo odnosov SPES sta med 7. in 14. marcem 2023 obiskala Norveško. Organizacijski, koordinacijski in vsebinski prispevek norveške partnerske organizacije Bjerkaker LearningLab je udeležencem študijskega obiska omogočil, da so si ogledali in spoznali raznovrstne organizacije na Norveškem, ki delujejo na področjih, pomembnih za razvoj aktivnosti v projektu IMRO.
Udeleženci študijskega obiska so obiskali naslednje organizacije: neprofitno organizacijo, ki nudi paliativno oskrbo na domu Fransiskus Hjelpen; splošno bolnišnico Diakonhjemmet Sykehus; neprofitno organizacijo z različnimi programi podpore za ženske Oslo Sanitetsforening; hišo dejavnosti za osebe s težavami v duševnem zdravju Aktivitetshuset Prindsen; stanovanjski in družabni center za starostnike Forsmannsenteret ter nevladno organizacijo, ki temelji na prostovoljskem delu ter vzpodbuja kreativno preživljanje prostega časa Sandefjord Vikingparken. Študijski obisk je omogočil izmenjavo raznolikih znanj, dobrih praks ter izkušenj med slovenskimi projektnimi udeleženci in organizacijami iz države donatorice.
NovIKroG: Norveška je zakladnica dobrih praks s področja krožnega gospodarstva
Predstavniki petih slovenskih partnerjev projekta NovIKroG, so marca 2023 obiskali norveškega projektnega partnerja, Univerzo Nord, s sedežem v mestu Bodø. Sogovorniki iz norveških znanstvenih in raziskovalnih institucij, javnega sektorja, nevladnih organizacij in gospodarstva so udeležencem iz Mestne občine Novo mesto, Razvojnega centra Novo mesto, Komunale Novo mesto, Fakultete za industrijski inženiring Novo mesto in Zavoda Knof predstavili številne dobre prakse in trende na področju krožnega gospodarstva.
Več o študijskem obisku si lahko preberete tukaj.
Think XR: Vpeljava uporabe XR tehnologije na Norveškem
Partnerji projekta Think XR so v sodelovanju z multidisciplinarno delovno skupino med 6. in 8. marcem 2023 organizirali študijski obisk na Norveško. Strokovnjaki Tehniške univerze NTNU iz mesta Trondheim so udeležencem predstavili novosti in projekte, ki jih razvijajo znotraj univerze, ter jim predstavili delo v razvojnih laboratorijih in izobraževalnih ustanovah. Slovenski projektni partnerji so imeli priložnost priložnost prisostvovati pedagoškemu procesu, delu s študenti in projektnemu delu na Univerzi. Na kampusih Gløshaugen in Dragvoll Univerze NTNU so gostitelji predstavili njihove pedagoške in didaktične pristope pri poučevanju in uporabi tehnologij navidezne ter obogatene resničnosti, delu na projektih iz področja XR ter razkazali laboratorije z opremo za delo na področju XR tehnologij. Udeleženci so si ogledali tudi pripravo vsebin ter sodelovanje akademske stroke, raziskovalcev in podjetij, ki v svoje procese vpeljujejo uporabo XR tehnologije.
Študijski obisk je predstavljal tudi odlično priložnost za za srečanje z različnimi deležniki in predstavniki norveške XR skupnosti, ki so predstavili svoje poglede in stališča glede vpeljave izobraževalnih modulov za tehnologije prihodnosti na Norveškem.